Základní škola

Základní škola a Mateřská škola Hoštejn užívá ke své činnosti 2 budovy,  zřizovatelem školy je obec Hoštejn. V budově č. p. 16 sídlí základní škola a školní družina a v nedaleké budově č. p. 95 je umístěna mateřská škola a školní jídelna. Součástí základní školy je tělocvična s dobře vybavenou nářaďovnou. Od 1.12.2002 je škola právním subjektem. Základní škola je málotřídní základní škola s 1. – 5. ročníkem. Pět ročníků je vyučováno ve třech třídách. Mateřská škola je jednotřídní.

Základní škola se nachází v centru obce, 8 km od Zábřeha. U školy je autobusová zastávka. MŠ a ZŠ navštěvují děti z obce Hoštejn a dále z obcí Hynčina, Křižanov, Kosov a Hněvkov. Dopravní obslužnost z těchto obcí je dobrá.

Ve všech ročnících ZŠ se vyučuje podle školního vzdělávacího programu, který má název "Úspěšný start".

Předpokladem úspěšného zvládání školních povinností je kromě pravidelné a důsledné domácí  přípravy pod dohledem rodičů i příznivé a podnětné školní klima, které přispívá k pocitu jistoty, bezpečí a umožňuje dítěti plně rozvíjet jeho potenciál.

Ve výchovně vzdělávacím procesu jsme si proto stanovili tyto záměry:

• Utvářet ve škole příjemné a klidné pracovní prostředí a tvůrčí atmosféru.

• Dbát na to, aby všichni žáci prožívali úspěch podle svých schopností, aby se nebáli chyb a uměli s nimi pracovat.

• Vnímat třídu jako výchovné společenství, kde se utvářejí mravní hodnoty pro další život.

• Podporovat spoluúčast žáků na chodu školy, na tvorbě a dodržování pravidel chování ve škole.

• Vést žáky k respektování jedinečnosti jednotlivce, ohleduplnosti a toleranci.

• Vést žáky k odpovědnosti za své jednání a k sebehodnocení.

• Často zařazovat do výuky činnostní učení, které podporuje u žáků tvořivost a schopnost uplatnění poznatků v životě.

• Vést žáky k osvojování zdravého životního stylu (ochrana zdraví, význam sportu, zdravá výživa, kultivace mezilidských vztahů, prevence rizikového chování).

• Využívat  výpočetní a komunikační technologie ve výuce, vést žáky k účelnému využívání internetu.

• Vytvářet podmínky pro žáky s výukovými, výchovnými nebo zdravotními obtížemi - provádět rozumnou integraci dětí ve spolupráci se školským poradenským zařízením a na základě následné domácí péče v rodině podle pokynů vyučujících.

• Zařazovat do výuky efektivní výukové metody a formy práce jako je skupinové, kooperativní a projektové vyučování, činnostní učení, metody pro rozvoj kritického myšlení, atd.... kterými vedeme žáky k týmové práci, k vzájemné pomoci, k rozvoji komunikačních dovedností, sounáležitosti a respektu.

• Vytvářet podmínky pro výuku rozumově nadaných žáků – účast na soutěžích, individuální přístup ve vyučování, nabídka zájmových aktivit, náročnější typy úloh, různé způsoby řešení,...

• Podporovat  žáky s různým druhem nadání, jako je hudební, pohybové, manuální, estetické apod. (příprava žáků na soutěže, přehlídky, nabídka zájmových útvarů ve škole).

• Vytvářet podmínky pro kvalitní výuku cizích jazyků s použitím všech dostupných materiálů a pomůcek (kvalitní učebnice, výukové programy na PC, obrazové pomůcky, mapy).

• Vést žáky k citlivému vztahu k přírodě, ke všemu živému, k životu podle environmentálních principů.

• Bohatou nabídkou zájmových aktivit rozvíjet tvořivost a nadání žáků a  učit žáky účelně využívat volný čas.

• Svým přístupem motivovat žáky k touze po celoživotním učení.

Historie školy.pdf

Za aktivity v oblasti etické výchovy získala naše škola titul ETICKÁ ŠKOLA.

V roce 2016 jsme od MŠMT získali dotaci 15 000 Kč z rozvojového programu
Podpora logopedické prevence v předškolním vzdělávání v roce 2016.
Z dotace bylo hrazeno školení učitelky MŠ s názvem
PODPORA PŘIROZENÉHO ROZVOJE ŘEČI DĚTÍ – PRIMÁRNÍ LOGOPEDICKÁ
PREVENCE v rozsahu 60 hodin,
dále byla pořízena dětská literatura, encyklopedie, leporela a deskové hry
podporující rozvoj řečových dovedností dětí MŠ.

Z Ministerstva živostního prostředí jsme v letech 2012 - 2013 čerpali dotaci 65 000 Kč na projekt Zahrada všemi smysly aneb miniarboretum pro všechny.

Naše škola byla v letech 2011-2013 zapojena do projektu EU peníze školám. V rámci projektu jsme vyčerpali částku 441488 Kč. Finanční prostředky byly podle schváleného účelu použity na tyto aktivity: inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské, informační, matematické a přírodovědné gramotnosti žáků,  inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Škola byla vybavena novou ICT technikou (interaktivní tabule, projektory, počítače), bylo zakoupeno mnoho učebních pomůcek a hrazeno další vzdělávání učitelek. V rámci projektu zpracovaly učitelky 264 digitálních učebních materiálů, které jsou používány ve výuce ČJ, M, AJ, PRV, PŘ, VL, HV.

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Hoštejn, příspěvková organizace Základní škola a Mateřská škola Hoštejn Hoštejn 16 789 01 Zábřeh
č. účtu: 86-7471700267/0100
ID schránky: ixmmdpr
TELEFON ZŠ: 583 443 135,
TELEFON MŠ: 739 815 048
TELEFON ŠJ: 603 353 823

Kontakty na zaměstnance a na externí odborníky najdete v oddílu Informace.
zs.hostejn@seznam.cz, ms.hostejn@seznam.cz